آموزش های دوچرخه سواری

راهنمای خرید دوچرخه ی استاندارد برای کودکان

شناخت دوچرخه‌ی استاندارد برای کودکان کار سختی نیست و برای شناسایی آن باید فقط چند نکته‌ی ساده را در نظر بگیرید. در این آموزش  با ما در گروه آموزشی شکاری همراه باشید تا نکته‌های مهم را برای انتخاب دوچرخه‌ی استانداردِ کودکان معرفی کنیم.

دختربچه نشسته کنار دوچرخه اوکی
سایز دوچرخه

اولین قدم برای شناخت دوچرخه‌‌‌ی استاندارد کودکان شناسایی سایز دوچرخه است. دوچرخه‌های کودکان معمولا در 7 سایز ارائه می شوند که با درنظرگرفتنِ قد کودکان باید مناسب‌ترین سایز دوچرخه را انتخاب کرد. این اولین قدم برای انتخاب دوچرخه‌ی استاندارد کودکان است.

دوچرخههای سایز 12 بچگانه (دوچرخه های تعادل بدون رکاب، بالانس بایک)

دوچرخه‌های سایز 12 برای کودکان 2 تا 4 سال و در مواقعی و در بعضی از برندها تا 5 سال، طراحی می‌شوند. این دوچرخه‌های بدون رکاب بهترین گزینه برای یادگیری دوچرخه‌سواری هستند. بنابراین اگر فرزند شما 2 تا 4 سال سن دارد توصیه‌ی ما این مدل از دو‌چرخه‌هاست.

دوچرخههای سایز 12 بچگانه

دوچرخه‌های سایز 12 مناسب کودکان 2 تا 4 سال هستند؛ کودکانی با قد 90 تا 120 سانتیمتر

دوچرخهی سایز 16 کودکان

دوچرخه‌های سایز 14 مناسب کودکان 4 تا 6 سال هستند؛ کودکانی با قد 100 تا 120 سانتیمتر

دوچرخهی سایز 20 بچگانه

دوچرخه‌ی سایز 20 مناسب کودکان 6 تا 9 سال است؛ کودکانی با قد 115 تا 135 سانتیمتر

دوچرخهی سایز 24 کودکان و نوجوان

دوچرخه‌ی سایز 24 مناسب کودکان 9 تا 12 سال است؛ کودکانی با قد 130 تا 145 سانتیمتر

دوچرخهی سایز 26 نوجوان

دوچرخه‌ی سایز 26 مناسب کودکانی با قد 145 سانتیمتر به بالاست. در واقع سایز 26 دوچرخه‌ی بزرگ‌سالان است که به کودکانی با قد بلند توصیه می‌شود.

بنابراین اولین قدم برای انتخاب دوچرخه‌ی استاندارد برای کودکان درنظرگرفتن سایز دوچرخه است و با توجه به قد کودک باید سایز مناسب دوچرخه را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که سایز دوچرخه در برندهای گوناگون کمی با هم تفاوت دارد، بنابراین برای انتخاب صحیح سایت شرکت سازنده را بررسی نمایید و یا از فروشندگان راهنمایی بگیرید.

 

تست سایز مناسب دوچرخه‌ی استاندارد

روش مناسب برای انتخاب سایز دوچرخه، قراردادن پاهای کودک در دو طرف قسمت بالای تنه‌ی دوچرخه است؛ یعنی در این زمان کف پاها باید بدون اینکه تنه‌ی وسط دوچرخه کودک را اذیت کند، روی زمین قرار بگیرد.

بچه در حال دوچرخه سواری

دوچرخهی سایز بزرگ خریداری نکنید

یکی از اشتباهات شایع در انتخاب دوچرخه برای کودکان خرید دوچرخه‌ی یک یا دو سایز بزرگ‌تر از قد کودک است. والدین با این باور که کودک در حال رشد است دوچرخه‌ای بزرگ‌تر از سایز استاندارد انتخاب می کنند که این باور  برای کودک صرفاً به عدم یادگیریِ کنترل تعادل روی دوچرخه منجر می‌شود.

دوچرخهی دندهای یا بدون دنده؟
به‌صورت‌کلی در دوچرخه‌های سایز کوچک‌تر دنده قرار داده نمی‌شود چراکه کودکان در مسیرهای مسطح دوچرخه‌سواری انجام می‌دهند و دوچرخه‌های بدون دنده در مسیرهای صاف عملکرد قابل‌قبولی دارند.

از سایز 20 به بالا دوچرخه‌های کودکان معمولاً به دو شکل با دنده و بدون دنده ارائه می‌شود. انتخاب نوع دنده‌ای و بدون دنده‌ی دوچرخه بستگی به نوع مسیر و سلیقه‌ی والدین و کودک دارد. اگر کودک در مسیر‌های مسطح دوچرخه‌سواری کند نیازی به دوچرخه دنده‌ای وجود نخواهد داشت.

چرخهای کمکی

چرخ‌های کمکی دوچرخه برای کنترل کامل بر روی اکثر دوچرخه‌های کوچک‌تر از سایز 20 کودکان نصب می‌شود؛ اما ما پیشنهاد می‌کنیم اگر تصمیم دارید فرزندتان دوچرخه‌سواری را به‌صورت صحیح و بدون ترس یاد بگیرد از چرخ‌های کمکی استفاده نکنید. چرخ‌های کمکی را باز کرده و به فرزندانتان کمک کنید طبق مقاله‌ی «آموزش دوچرخه‌سواری به کودکان»  دوچرخه‌سواری را به‌صورت صحیح بیاموزند.

بچه ها در حال بازی با دوچرخه اورلرد

تقسیم سایز دوچرخه‌ی کودکان براساس سایز طوقه

با بزرگ‌شدن دوچرخه‌ی کودکان، سایز چرخ‌ها هم بزرگ می‌شود. برعکس دوچرخه‌ی بزرگ‌سالان که سایز چرخ در یک سبک یکسان است در دوچرخه‌ی کودکان سایزهای 12 و 16 و 20 و 24 و 26 مربوط به چرخ‌های دوچرخه است که با بزرگ‌شدن سایز آن، بدنه‌ی دوچرخه هم بزرگ می‌شود و به همین شکل سایز کلی دوچرخه نیز افزایش می‌یابد.

کودکان در کنار دوچرخه

از کجا می‌توانیم دوچرخه‌های استاندارد مناسب کودکان تهیه کنیم؟

ما در گروه شکاری از شما دعوت می کنیم که از مجموعه‌ی فروشگاه‌های گروه شکاری در خیابان کارگرجنوبی، خیابان جوادیان(قلمستان) نبش کوچه پنبه چی بازدید نمایید. در این ‌فروشگاه‌ها شاهد تنوع صدها مدل از دوچرخه‌ی کودکان در سایزهای متنوع خواهید بود. کارشناسان مجرب گروه شکاری با کسب اطلاعات اولیه، مشاوره‌ی کاملی را برای انتخاب دوچرخه‌ی مناسب ارائه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *