آموزش های دوچرخه سواری

شش دلیل برای آنکه هر روز سوار دوچرخه شوید

شما نیاز ندارید که برای تغییر، زمان زیادی را سپری کنید! حتی دوچرخه‌سواری  هم مي‌تواند در زماني کوتاه، تغییري بزرگ ایجاد كند.

برای اکثر افراد دوچرخه‌سواری در ساعت‌های طولانی، هدفی دست‌نیافتنی است؛ اما دوچرخه‌سواری روزانه در زمان‌های کوتاه به‌راحتی قابل اجراست و می‌تواند بر زندگی تأثیر مثبت زيادي بگذارد. اگر آماده نیستید زمان زیادی برای تمرینات صرف كنيد، رکاب‌زدن‌های کوتاه‌مدت را شروع کنید. شروع با اهداف کوچک‌تر و عادت به آن‌ها بسیار راحت‌تر از اهداف دست‌نيافتنی است. در این نوشتار که در تیم آموزشی گروه شکاری تهیه شده است با ما همراه باشید تا شش دلیل مهم را که می‌تواند کمک کند تا دوچرخه‌سواری‌های کوتاه را در برنامه‌ي خود قرار دهید، مرور کنیم.

  1. رفت‌و‌آمدهای روزانه را با لذت بیشتري انجام دهید.

اگر می‌خواهید هر روز دوچرخه‌سواری کنید، اما وقت محدودی دارید، یکی از منطقی‌ترین راه‌ها  اين است كه دوچرخه‌سواري را به بخشی از رفت‌وآمد خود تبدیل کنید. دوچرخه‌سواری برخلاف تمرینات بدن‌سازی به‌راحتی می‌تواند در زندگی روزمره ادغام شود، چراکه انجام آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود و به کمک آن می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های روزانه‌ي خود را انجام دهید.

رفت‌وآمد با دوچرخه نیز مزایای بسیار خوبی برای سلامتی به همراه دارد. شما مي‌توانيد بدون اینکه زمان خاصی را به ورزش اختصاص دهید با این سبک تردد، وزشي عالی داشته باشید.

مزایای دوچرخه‌سواری فراتر از مزایای شخصی است و برای جلوگیری از ترافیک و زندگی سالم اجتماعی بسیار مفید است. رفت‌و‌آمد با ماشین با افزایش وزن و چاقی در ارتباط است. همچنین در خانم‌هایی که حداقل 30 دقیقه در روز پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری می‌کنند خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش مي‌يابد.

 

  1. ذهن تیزتر

بسیار جالب است که بدانید مشخص شده است که ورزش روزانه باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی می‌شود. حتی یک تمرین 30‌دقیقه‌ای هم می‌تواند زمان واکنش، حافظه و تفکر خلاق را بهبود بخشد.

کوری کانزر، متخصص فیزیوتراپی و سرپرست بخش پزشکی ورزشی کلینیک مایو می‌گوید: «دوچرخه‌سواری یکی از بهترین تمرین‌هايي است که من توصیه می‌کنم. دوچرخه‌سواری روی مفاصل فشار کمی وارد می‌کند و به کاهش استرس کمک می‌کند.»

همچنین مشخص شده است که دوچرخه‌سواری اضطراب و افسردگی را نيز کاهش می‌دهد. مردان و زنانی که روزانه با دوچرخه‌ي خود رفت‌و‌آمد می‌کنند در سلامت روانی خود بهبودهایی را مشاهده می‌کنند.

  1. اعتماد‌به‌نفس بیشتر (که می‌تواند منجر به زندگی جنسی بهتر شود)

دوچرخه‌سواری می‌تواند منجر به اعتماد‌به‌نفس بالا در افراد شود. مشخص شده مردانی که شش یا هفت روز در هفته ورزش می‌کنند، توان جنسی خود را بالاتر از حد متوسط یا بسیار بالاتر از حد متوسط گزارش می‌کنند. (زنان نیز افزایش‌هایی را گزارش کرده‌اند اما نه زياد)

  1. پرخوری کمتر

دوچرخه‌سواری منظم همچنین به شما کمک می‌کند تا درمورد آنچه می‌خورید آرام‌تر باشید و وزنتان را حفظ کنید. دوچرخه‌سواری کمک می‌کند اثرات سوء پرخوری و همچنین تغییرات متابولیکی ناسالم جبران شود.

یکی از دلایلی سودمندي ورزش روزانه این است که به عضلات شما اجازه می‌دهد چربی‌های بدن را مانند ماده‌ي غذایی‌اي که می‌خوریم بسوزانند. وقتی از ماهیچه‌های خود استفاده می‌کنید، آن‌ها ذخیره‌ي کربوهیدرات و چربی را می سوزانند. حتی حمل‌ونقل کوتاه‌مدت مانند رفت‌و‌آمدي کوتاه به محل کار می‌تواند بدن شما را برای کل روز در شرایط بهتری قرار دهد و متابولیسم را بالا نگاه دارد.

  1. کیفیت بهتر خواب با دوچرخه‌سواری

با وجود تمام استرس‌های امروزی که شدت زيادي هم دارد، خوابیدن آرام و عمیقْ این روزها سخت‌تر از همیشه است. مطالعه‌ای از دانشگاه جورجیا نشان داد که بین تناسب قلب و تنفس و الگوی خواب رابطه وجود دارد. این مطالعه شامل بیش از 8000 نفر از افراد 20 تا 85 سال بود و ارتباط زیادی بین کاهش تناسب اندام و عدم توانایی در خواب و شکایات کلی خواب کشف شد.

فعالیت‌های قلبی عروقی متوسط تا شدید مانند دوچرخه‌سواری باعث تقویت تناسب اندام می‌شود، بنابراین خوابیدن آرام و عمیق را آسان‌تر می‌کند. این موضوع برای کسی که رکاب ‌زده و ترکیب خستگی و درد پس از سوار‌شدن را تجربه کرده است (با اندورفین‌هایی که در بدن آن تولید شده) واضح به نظر مي‌رسد.

  1. زندگی طولانی‌تر

دوچرخه‌سواری روزانه، سلامتی و احساس خوشبختی را افزایش می‌دهد و حداقل مدت زمانی را که باید چنین احساسی داشته باشید نيز افزایش می‌دهد. یک مطالعه‌ي بزرگ از سال 2015 در نروژ روي گروهی از مردان 70 تا 80 ساله انجام شد و نشان داد مردانی که که فقط 30 دقیقه در روز ورزش می‌کنند در مقایسه با مردانی که هیچ فعالیت بدنی‌اي انجام نمی‌دهند 5 سال بیشتر عمر مي‌کنند.

مطالعه‌ي دیگری از سال 2011 در تایوان، که روي بیش از 000/400  بزرگ‌سال در طی هشت سال انجام شد، نشان داد که فقط 15 دقیقه ورزش در روز با افزایش سه‌ساله‌ي امید به زندگی ارتباط دارد. هیچ‌یک از این افراد جوان نبودند و بیشتر آن‌ها هنگام شروع مطالعه ورزشکار نبودند، بنابراین برای شروع هرگز دیر نیست!

نتیجه‌گیری

می‌توان گفت دوچرخه‌سواری بهترین راه برای حفظ سلامت و تندرسی و ارتقاء سلامتی بدن است. اگر دوچرخه‌ای در منزل دارید، آن را بردارید و دستی به رويش بکشید و دوچرخه‌سواری را آغاز کنید. اگر نیاز به دوچرخه‌ای مناسب دارید با فروشگاه‌های گروه شکاری تماس بگیرید و یک دوچرخه‌ي مناسب از برندهای اورلرد، راکی، راش، آمانو و یا برندهای دیگر گروه شکاری انتخاب نمایید و سبک زندگی سالم را آغاز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *