مقالات دوچرخه

انواع سایز طوقه دوچرخه

سایزهای دوچرخه (Wheels)

چرخ‌های دوچرخه یا همان طوقه‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دوچرخه هستند و از اجزای زیادی تشکیل شده‌اند که بنابر نوع و سبک دوچرخه، سایز و کاربری، تنوّع زیادی از لحاظ وزن، فاق دایره، تعداد و نوع پرّه‌ها دارند.

همچنین طوقه‌ها از نظر عرض و نوع سازگاری با لاستیک نیز با هم تفاوت دارند.

سایز دوچرخه کودکان

ابتدا با کوچک‌ترین سایز طوقه که مناسب دوچرخۀ کودکان است، شروع می‌کنیم. کوچک‌ترین سایز طوقه، 12 اینچ است؛ به این معنا که ارتفاع کامل طوقه به‌همراه لاستیک، 12 اینچ است،بعد از آن سایزهای 16، 20، 24 و 26 قرار دارند.

در دوچرخۀ کودکان، هر چه سایز طوقه بزرگ‌تر باشد، سایز بدنه نیز بزرگ‌تر می‌شود. سایز طوقه در دوچرخۀ کودکان، ارتباطی مستقیم با سایز دوچرخه دارد بنابراین، هر چه کودکان قد بلندتری داشته باشند، باید از دوچرخه‌هایی در سایزها و طوقه‌های بزرگ‌تر استفاده کنند.

نسبت قد و سن با سایز دوچرخه

هر چه کودکان قد بلندتری داشته باشند، باید از دوچرخه‌هایی در سایزها و طوقه‌های بزرگ‌تر استفاده کنند.

در دوچرخه‌های تاشو نیز، معمولاً از طوقه‌هایی در سایزهای 16، 20 و 24 اینچ استفاده می‌شود. در واقع، سایز 26 اینچ، همان طوقۀ استانداردی است که در دوچرخۀ بزرگسالان هم استفاده می‌شود.

سایز طوقه در دوچرخه کوهستان

به مدت چندین سال، تنها سایز پایه و اصلی طوقه برای دوچرخۀ کوهستان، 26 اینچ بود، اما در دهۀ گذشته، شرکت‌های اصلی سازندۀ دوچرخه، سایز جدید 29 اینچ و بعد از آن، سایز 27.5 اینچ را تولید و به بازار عرضه کردند.

این سایزها در ابتدا با چالش‌هایی روبه‌رو شدند. اما به‌تدریج با آزمایش‌ها و تست‌های مختلف، نه تنها جای خود را تثیبت کردند، بلکه از سایز 26 اینچ هم پیشی گرفتند، تا جایی که در سال‌های اخیر،  تولید سایز 26 بسیار کمرنگ شده و شرکت‌های تولیدکننده، دوچرخه‌ها را بیشتر با سایز طوقه‌های 27.5 و 29 اینچ تولید می‌کنند.

نکتۀ مهم در سایز طوقه‌های 26 ، 27.5 و 29 دوچرخۀ کوهستان این است که این سایزهای طوقه‌ به سایز دوچرخه ربطی ندارند،در واقع این سایزها، سه سایز استاندارد هستند.

سایز دوچرخه نیز، با در نظر گرفتن مؤلفه‌هایی در بدنۀ دوچرخه محاسبه می‌شود.

البته کار طوقه‌های دوچرخۀ کوهستان به اینجا ختم نمی‌شود. دو استاندارد دیگر نیز وجود دارند که با اینکه جدیدترین استانداردهای معرفی‌شده هستند، اما طرفداران کمی داشته و کمتر از آنها استفاده می‌شود.

قطر این دو سایز، مشابه همان طوقۀ 27.5 است، با این تفاوت که سطح عرض طوقۀ آنها (همان بخشی که لاستیک روی طوقه قرار می‌گیرد) بیشتر است. این دو استاندارد، مربوط به دوچرخه‌های فت بایک و 27.5 پلاس هستند.

طوقه‌های 700 کورسی

این سایز برای انواع دوچرخه‌های کورسی مناسب است که ارتفاع کامل طوقۀ آن به‌همراه لاستیک، 700 میلی‌متر است. در زمان‌های گذشته، دوچرخه‌های کورسی چندین سایز دیگر نیز داشتند، اما همیشه مهم‌ترین استاندارد، همین طوقه‌های 700 بوده‌است.

بعد از مدتی، استانداردهای دیگر کنار رفتند و سایز 700 به‌عنوان تنها سایز اصلی و استاندارد برای طوقه‌های کورسی در نظر گرفته‌شد.

البته در دوچرخه‌های سایکل کراس و گراول هم که مشابه دوچرخه‌های کورسی یا همان جاده هستند، از سایز طوقۀ 700 استفاده می‌شود.

با این تفاوت که سطح عرض طوقه در آنها (همان بخشی که لاستیک روی طوقه قرار می‌گیرد) بیشتر در نظر گرفته شده‌است.

سایزهای دوچرخه قدیمی منسوخ‌شده

در گذشته، سایزهای دیگری نیز وجود داشت که در حال حاضر یا کمتر از آنها استفاده می‌شود و یا به کلی منسوخ شده‌اند. مانند سایز طوقۀ 28 که بسیار کم تولید می‌شود و دیگر شرکت‌ها از آن استفاده نمی‌کنند و یا سایز 01/26 که دیگر تولید نمی‌شود و یا فقط کشورهای شرقی از آن استفاده می‌کنند.

برای مشاهده انواع سایز های دوچرخه های شکاری کلیک کنید

 

سایز دوچرخه‌های شهری، هیبریدی و توریستی

در این دوچرخه‌ها، از طوقه‌های 700 میلی‌متر، 26، 27.5 و 29 اینچی استفاده می‌شود؛ البته با سطح عرض متفاوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *